IFL 2015 - Program


All conference sessions, breaks, lunches will be on campus in or close to rooms D 238 - 239.

Social events happen off campus, but you will receive directions at the conference and see links below.


Sunday, 13 September

  • Welcome: 18.00-20.00

Monday, 14 September

  • Registration: 8.00-9.00
  • Morning session 1: 9.00-10.30 ("Monads"; Session chair Janis Voigtlaender)
    • "The Table Monad in Haskell" by Alexander Vandenbroucke, Tom Schrijvers and Frank Piessens
    • "Polymonad Programming in Haskell" by Jan Bracker and Henrik Nilsson
    • "Dynamic Monadic Program Visualisations" by Jurriën Stutterheim, Peter Achten and Rinus Plasmeijer
  • Break: 10.30-11.00
  • Morning session 2: 11.00-12.30 ("Language design"; Session chair Peter Achten)
    • "Isomorphisms considered as equalities: Projecting functions and enhancing partial application through an implementation of lambda+" by Alejandro Díaz-Caro and Pablo E. Martínez López
    • "The art of an anaphoric macro" by Peter Kourzanov
    • "Type Safe Functions in a DSL for Embedded Systems" by Pieter Koopman and Rinus Plasmeijer
  • Lunch: 12.30-14.00
  • Afternoon session 1: 14.00-15.30 ("Runtime"; Session chair Clemens Grelck)
    • "Interfacing dependently typed languages with object-oriented languages" by Matúš Tejiščák
    • "Dynamic Control of Runtime Systems Through a Common Interface" by Stuart Gordon and Sven-Bodo Scholz
    • "Foreign Exchange at Low, Low Rates: A lightweight FFI for web-targeting Haskell dialects" by Anton Ekblad
  • Break: 15.30-16.00
  • Afternoon session 2: 16.00-17.00 ("Transformation"; Session chair Vadim Zaytsev)
    • "FunnyQT: Embedded Clojure DSLs for Model Querying and Transformation" by Tassilo Horn
    • "Sharing-Aware Improvements in a Call-by-Need Functional Core Language" by Manfred Schmidt-Schauss and David Sabel
  • Reception: 17.00-21.00

Tuesday, 15 September

  • Morning session 1 (Keynote): 9.15-10.15
  • Break: 10.15-11.00
  • Morning session 2: 11.00-12.30 ("Web applications"; Session chair Stephan Herhut)
    • "The Layout of Things" by Peter Achten, Jurriën Stutterheim and Rinus Plasmeijer
    • "Client-side execution of non-strict Functional Code - A comparison of different implementation techniques" by Jan Martin Jansen, Jurrien Stutterheim and Lászlo Domoszlai
    • "Reactive Abstractions for Functional Web Applications" by Loic Denuziere, Adam Granicz, Simon Fowler and Andras Janko
  • Lunch: 12.30-14.00
  • Afternoon session 1: 14.00-15.30 ("Types"; Session chair Wolfram Kahl)
    • "A verified type system for CakeML" by Yong Kiam Tan, Scott Owens and Ramana Kumar
    • "JSTyper: Type Inference for JavaScript" by Christopher Little, Kathryn E Gray and Scott Owens
    • "On the Duality of Streams" by Jean-Philippe Bernardy and Josef Svenningsson
  • Break: 15.30-16.00
  • Afternoon session 2: 16.00-17.00 ("Analysis"; Session chair David Sabel)
    • "Using Dependence Graphs for Slicing Functional Programs" by Vadim Zaytsev
    • "Predicting Resource Requirements of Higher-Order Workflows" by Markus Klinik, Jan Martin Jansen and Rinus Plasmeijer
  • Banquet: 17.00-23.00

Wednesday, 16 September

  • Morning session 1: 9.30-10.30 ("Arrays"; Session chair Sven-Bodo Scholz)
    • "Towards Optimised Resource Utilisation for Malleable Data Parallel Array Processing" by Clemens Grelck
    • "Type Inference for Array Languages with Dimensioned Vector Spaces" by Paul Griffioen
  • Break: 10.30-11.00
  • Morning session 2: 11.00-12.30 ("Parallelism"; Session chair Pieter Koopman)
    • "Improving the Performance of the BGS Geomagnetic Field Modelling System" by Hans-Nikolai Viessmann, Sven-Bodo Scholz, Brian Bainbridge, Brian Hamilton and Simon Flower
    • "Towards an Adaptive Framework for Performance Portability" by Patrick Maier, John Magnus Morton and Phil Trinder
    • "Experiments with Naive Compilation of Interaction Nets via Goroutines" by Wolfram Kahl
  • Lunch: 12.30-14.00
  • Afternoon session 1: 14.00-15.30 ("Concurrency"; Session chair Rinus Plasmeijer)
    • "Ensuring that Programmers Keep their Promises" by Nathalie Oostvogels, Christophe Scholliers and Wolfgang De Meuter
    • "Smarter Communication Channels" by Thomas Horstmeyer
    • "SHRAY - A DSM for Functional Languages" by Andrius Silinskas, Artjoms Sinkarovs and Sven-Bodo Scholz
  • Break: 15.30-16.00
  • Afternoon session 2: 16.00-17.00 ("Algorithms"; Session chair Scott Owens)
    • "Interpretation and Programming of the Reversible Functional Language RFUN" by Michael Kirkedal Thomsen and Holger Bock Axelsen
    • "A functional view of Batcher’s bitonic sorting network" by Lukas Immanuel Schiller

Social events

Welcome (Sunday, 13 September)

The conference attendees are welcome at Kaffeewirtschaft (a classic coffee/bistro/restaurant) in the historical center of Koblenz on the evening of arrival.

Reception (Monday, 14 September)

The reception takes the form of a wine tasting with guided tour at Weingut Lunnebach (a nearby wine-growing estate).

Banquet (Tuesday, 15 September)

The conference banquet is held at the historical site Festung Ehrenbreitstein (a fortress and world-heritage site) at Restaurant Casino with a wonderful view over the city and the two rivers Rhine and Moselle.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License